Fuar Standı Önemi

Fuar standı, ürün teşhir standı, modüler stand, kongre standı, maxima stand… Gibi pek çok çeşidi bünyesinde barındıran standlar çok geniş bir yelpazede yer alır. Türkiye’nin ve Dünya’nın her yerinde uzun yıllardan beri kullanılan stantlar, amaçlarına göre ayrışır. Tüm standların ortak özelliği; temsil ettikleri ürünün tanıtımını en iyi şekilde yapmaktır. Ürün teşhir standlarında olduğu gibi fuar standları da çok sayıda çeşitliliğe ve detaya sahiptir.

Fuar organizasyonları, belirli alanlarda aynı ya da farklı sektörden katılımcıların ürünlerini tanıtması amacıyla düzenlenir. Bu organizasyonlarda katılımcılar rakip firmalar ile aynı alanda olmanın ve komşu olmanın avantajlarını edinir. Fuar organizasyonları, marka ve firmalar kadar bulundukları kent ya da ülke için de büyük önem taşır. Kapsamlı ve etkinlik alanı yüksek organizasyonların çok sayıda kişiye ulaşma gücü vardır.

Fuar standı, fuar organizasyonlarının bir numaralı parçasıdır. Büyük marka ve firmaların değerini giderek katlamasına da ön ayak olan stantlar, şuan neredeyse küçük büyük her firma tarafından kullanılıyor. Fuar organizasyonlarının en dikkat çekici parçası olmasının yanı sıra sağladığı rahatlık ile de ön plana çıkar.

Stantların Önemi

Fuar standlarının firmalar için en etkili reklam aracı olduğunu söyleyebiliriz. Bunun sebebi; hedef kitlesine en yakın alanlarda kullandıkları en önemli araç olmasıdır. Organizasyon alanlarında komşu ya da rakip firmalar bir araya gelerek karşılıklı kitle paylaşımı sağlar. Ve bu sayede ürün satışları ciddi boyutlarda artar. Aynı zamanda fuar standları, markanın ya da firmanın kendini tanıtma yöntemlerinden biridir. Herhangi bir stant incelemesi yaptığımızda sahibi olan firma hakkında bir fikre sahip olmamız mümkündür.

Firmanın karakteri, vizyonu ve misyonu doğrultusunda standlar bizlere pek çok ipucu verir. Bu sebeple; standların yalnızca kullanılması değil, tasarımı da büyük önem taşır. Profesyonel bir ekibin tasarladığı standlar her zaman firmanın faydasına olacaktır.

Fuar Standı Nasıl Dikkat Çeker?

Bir fuar standının dikkat çekmesi için çok sayıda alternatif vardır. Standın tasarımından, stantta ikram edilecek içeceklere kadar detaylandırılabilir. Fuar standının dikkat çekmesi için ilk olarak, standı incelemek gerekir. Stant hangi malzemeden, hangi teknikle, hangi renklerle sunuluyor gibi sorulara sormak önemlidir. Buradan elde edilen bilgilerle standın estetik formuna en uygun çıkarımları yapmak daha kolay olacaktır.

Standlar, estetik ve göze hitap eden bir forma sahip oldukça esas işlevini bulur. Bir stand ne kadar foksiyonel olursa olsun; firma ile uyumlu değilse veya estetik olarak dikkat çekmiyorsa, fayda sağlaması beklenmez.

Fuar organizasyon alanları en iyi tasarımların yer aldığı alanlardır. Gelişen teknoloji ve tasarımdaki yenilikler sayesinde birbirinden farklı standlara sahip olmak mümkün hale geldi.

Tüm bunların dışında fuar organizasyonlarında dikkat çekmek için bazı maddeler vardır. Bunlar.

  1. Görsel iletişim yolları ile desteklemek: Fuar standı tasarımı çok profesyonel veya kaliteli olabilir. Ancak bir standın ziyaretçilerle direkt temasa geçmesi için iletişim kurması gerekir. Bu sebeple görseller ve yazılı panolar muhakkak olmalıdır.
  2. Kaliteli görünüm: Stand malzemeleri ne kadar kaliteli olursa, hissedilen güven o kadar artacaktır. Bu sebeple; gerek ana malzemelerde gerekse görsel iletişimlerde kaliteyi tercih etmek gerekir. Dijital baskı yöntemleri bu konuda büyük bir kolaylık sağlar.
  3. LED ve LCD ekran kullanımı: Sürekli hareket eden ve ışık yayan ekranlara karşı ziyaretçiler kayıtsız kalmaz. Ürün reklamının yanı sıra akılda kalıcılık da artar.
  4. Işıklandırma ve Aydınlatmalar: Fuar organizasyon alanları genellikle geniş ve kapalı alanlardır. Alan içerisinde mevcut aydınlatmaların dışına çıkmak fayda sağlar. Fuar standı tasarımına eklenecek modern aydınlatmalar ile sıra dışı bir görüntü elde etmek her zaman ön plana çıkarır.

Ayrıca Kontrol Edin

fuar-stand-tasarimi

Fuar Stand Tasarımı

Fuar stand tasarımı fuar organizasyonlarının vazgeçilmez en önemli parçasıdır. Bir firmayı öne çıkaracak en önemli …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir